Bylinkové a kuchyňské zahrádky

Zájem veřejnosti o gastronomii a zdravý životní styl, zapříčinil nebývalý boom kuchyňských zahrádek různého typu. Já jejich navrhování a hlavně realizaci přímo miluji a jsem ráda, že po stadiu sterilních zahrad typu "konifery+kůra", je o ně nyní velký zájem. Verzí  a variant bylinkovek lze vymyslet miliony...klasické záhonové zahrádky, bylinkové spirály, bylinkové pyramidy, bylinkovou džungli, či pouhých pár nádob na balkóně...tyhle zahrádky Vás opravdu potěší:-). Zajímavým odvětvím bylinkovek jsou zahrádky s nějakým tématickým zaměřením, např: aromatická bylinářská zahrada, měsíční zahrada, dětská bylinková zahrada, čínská bylinářská zahrada, rajská zahrada, klášterní zahrada sloužící k výrobě likérů, lékařská zahrada, astrologická zahrada, zahrada čarodějných bylin, zahrada pro medonosné včely, meditativní zahrada....

Při navrhování a realizaci bylinkových zahrádek, se ještě více, než při čemkoliv jiném snažím přihlížet k Vaší osobnosti a skutečným potřebám. Nemá smyl navrhovat kuchyňskou, na údržbu náročnější, zahrádku pro někoho, kdo ke sporáku přistupuje jen s tichou nenávistí a jediným jeho požadavkem na zahradu je relaxace s knihou v divokém bylinkovém koutu pod jabloní. 

Bylinky jsou nádherné a vděčné, umí vás překvapit svojí vitalitou i trvanlivostí. Na druhou stranu vás občas mohou překvapit svou náladovostí a citlivostí k nevhodným podmínkám...především při založení je třeba dbát na výběr vhodných bylinek pro dané podmínky, případně úpravu substrátu atd. Za roky, co s nimi pracuji mě stále učí, co si k nimi mohu a nemohu dovolit. Většinou spolu s majiteli jásáme na květy a bujarými porosty, ale občas si prostě některá kýťa řekně, že s námi již nechce být. Například červenolisté kultivary šalvěje (ze kterých jsem úplně u vytržení) mi jsou záhadou...na mé sosobní zahrádce si třeba dvě sezóny bujně (až odrzle rostou) a najednou, bez varování a jakýchkoliv zjevných příčin zahynou. Dvě vedle sebe a třetí zůstane...prostě příroda. Stejně je miluju a zasadím si je znova.

A skvělá zpráva pro vás...bylinkové zahrádky jsou levné:-)